BPA Free Ne Demek?

BPA Free Ne Demek?

BPA maddesinin insan sağlığı üzerindeki olumsuz etkilerinin ortaya çıkmasının ardından çoğu firma üretimde bu maddeyi kullanmama kararı almış ve ürünlerinin üzerine BPA free yazısı eklemiştir. BPA free ne demek, BPA içermez ne anlama geliyor, derseniz kısaca sağlığa zararlı BPA maddesini yani Bisphenol-A kimyasal bileşenini içermeyen ürünlerin üzerinde bunu belirten ifadedir diyebiliriz.

Birçok kullanıcı Bisphenol-A içeriği bulunan ürünleri gündelik hayatında, mutfağında ve beslenmesinde sıklıkla kullanılmaktadır. Fakat günümüzde sayısı artan bilinçli tüketiciler, BPA içermeyen yani paket üzerinde “BPA Free” yazan ambalajları tercih etmektedir.

Evinizde BPA'lı ürünler varsa, olumsuz etkilerinden korunmak için özellikle plastik içeren gıdaları mikrodalgada ısıtmamak, bulaşık makinesinde yıkamamak ve sert deterjan ile yıkamaktan kaçınmak gibi noktalara dikkat edebilirsiniz. 

Anne karnındaki bebekler ve çocuklar için bileşiğin etkileri daha yoğun bir şekilde ortaya çıkarken, özellikle çocuklarınız için bu maddenin bulunduğu her üründen kaçınmanız önemlidir.